Chorvatsko 2012

V zimě nám byla nabídnuta dovolená. Že prý Chorvatsko. No proč ne, tam jsem ještě nebyl. A že prý cesta lodí. To jako už z prahy? Ne, to prý jako až tam – na moři… Kamarád Luboš, velký to dobrodruh, mořeplavec a majitel pochybného oprávnění k řízení plovoucích domečků, že prý jachtu zapůjčí, posádku a zásoby obstará a bude. Jen zaplatit nepatrnou částku a vrátka za dobrodružstvím otevřena budou. O mořské nemoci, vedru, škrábání brambor a marného úpění pod tvrdou rukou kapitána ni slovo nepadlo….

Nejprve vozem do Splitu. Tam že čekat bude loď a poplujem. Loď čekala. Celá. Dokonce měla tři kompasy. Co na tom, že každý ukazoval jinam. Moře prý je malé, ostrovů spousta a zabloudit nemožné. Hmm. A tak jsme vypluli. Ihned po nalodění, se kamarád Luboš proměnil v kapitána. A že prý ho musíme na slovo poslouchat, jinak mrskáni důtkami, protahováni pod kýlem a věšeni na stěžeň budeme. Navíc začal mluvit jazykem pro nás suchozemce neznámým. Vyhodit fendry, vytáhnout muring ,…. Co je to fendr? Prý dudlík. Co je to murig? Prý to lano ve vodě. Hmm, tak to mi pomohlo. Prcka na palubě máme. Dá se očekávat, že tento bude dudlík mít. Jak se však bude tvářit na jeho hození přes palubu raději ani nemyslím. Nemluvě o jeho rodičích. A lan je všude okolo plno, jak už to tak na jachtě bývá. A tak přišlo na řadu školení. Jak se po lodi pochybovat, jak nespadnout do vody a když, tak jedině s předpisově připnutou vestou, jak se tlačítka přivolávajícího záchranou službu nedotýkati a tak. Jen na dotaz ohledně nouzových východů, jsem se odpovědi nedočkal.

První plavba vedla do zátoky, kde byl sraz se sesterskou lodí, která se tu potulovala už o týden dříve. Další cesty tak probíhaly společně. A protože jsem hlava dubová, musím z kapitána vyrazit trasu a pak sem třeba dám i mapku. Zatím jen fotky (galerie jsou dvě, neb jsem měl dva foťáky a nechce se mi to míchat) a konstatování, že to bylo krátké a naprosto skvělé. I přes toho kapitána… 😉

 

 

4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..